電子ワイヤー用シングルエンド圧着および挿入機 - 自由長テール、錫メッキ、CCD 検査
最新の価格を取得する| お支払い方法の種類: | T/T,L/C,D/P |
| インコタームズ: | FOB,EXW |
| 最小注文数: | 1 Piece/Pieces |
| 輸送方法: | Ocean,Land |
| ポート: | S,H,E |
| お支払い方法の種類: | T/T,L/C,D/P |
| インコタームズ: | FOB,EXW |
| 最小注文数: | 1 Piece/Pieces |
| 輸送方法: | Ocean,Land |
| ポート: | S,H,E |
モデル: JH-12
| 販売単位 | : | Piece/Pieces |
| パッケージ型式 | : | 木製ケース |
| 写真の例 | : |
|
| ダウンロード | : |
|
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
JH-12 は、A 端の自由長が可変の電子線加工用に設計された全自動シングルエンド圧着および挿入機です。等しい長さのワイヤのみを処理する標準的な機械とは異なり、JH-12 では A 端ワイヤのテールの長さを自由に調整できます。これは、ワイヤがさまざまな距離で異なる接続ポイントに到達する必要があるアプリケーションにとって重要です。
この機械は、自動ワイヤ供給、切断、ストリッピング、A 端のねじりおよび錫メッキ (自由長調整付き)、B 端の端子圧着、および B 端のハウジング挿入を 1 つの連続サイクルで統合します。
JH-12 は、一方の端が錫メッキ / はんだ付けされ、もう一方の端が圧着 / 挿入された、フレキシブルな長さのワイヤリング ハーネスを必要とする家電、産業用制御、および電子機器のメーカーに最適です。
A エンドの自由長テール – A エンドのワイヤ長は個別に調整可能で、モジュール間の異なる接続距離に対応します。二次的なトリミングや手動の並べ替えは必要ありません。
A端撚り+錫メッキ – 芯線を撚ることで素線の広がりを防止します。錫メッキは、PCB または端子台にはんだ付け用のワイヤを準備します。
B 端圧着 + 挿入 – B 端の端子圧着とハウジング挿入を全自動で行います。
300 ~ 350 サイクル/時間 – ワイヤ長 ≤200mm で安定した生産量。
ワイヤ範囲 AWG#30 ~ AWG#20 – 家電製品や電子機器で一般的に使用される細いゲージの電子ワイヤをカバーします。
幅広いハウジング互換性 – 0.8、1.0、1.2、1.25、1.5、2.0、2.54、および 3.96mm ピッチをサポートします。 2P-12P汎用。
包括的な検査 – ワイヤの有無、結び目検出、端子の有無、ハウジングの有無、空気圧、モーターの状態に加え、オプションの CCD ビジョン (ワイヤの順序、ストリップの品質、端子の外観、挿入深さ) および圧力モニタリング。
プレミアムコンポーネント – Inovance サーボ、Hiwin ガイド、TBI ネジ、Airtac 空気圧、Schneider センサー、Mean Well 電源。
タッチスクリーン HMI – 直感的なパラメータ調整、生産モニタリング、および素早い切り替えのための 50 以上の保存されたパラメータ セット。
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | JH-12 |
| Functions | Wire feeding, length measurement, cutting, A-end stripping + free length adjustment + twisting + tinning, B-end stripping + crimping + housing insertion |
| Wire Range | AWG#30 – AWG#20 |
| Wire Type | Electronic wire (not for ribbon cable) |
| Wire Length | 35mm – 800mm |
| Cutting Accuracy | ±0.1mm + 0.1% of length |
| A-end Strip Length | 0.5 – 9mm |
| B-end Strip Length | 0.5 – 6mm |
| Tinning Length | 0.5 – 9mm |
| Twisting Length | Adjustable |
| Housing Pitch | 0.8, 1.0, 1.2, 1.25, 1.5, 2.0, 2.54, 3.96mm |
| Housing Pins | 2P – 12P |
| Cycle Rate | 300 – 350 cycles/hour (at wire length ≤200mm) |
| Air Pressure | 0.6 – 0.7MPa (clean, dry air) |
| Power Supply | AC220V |
| Machine Dimensions | 3500mm (L) × 1750mm (W) × 1760mm (H) |
| Weight | Approx. 850kg |
| Feeding Method | Automatic wire feeder, vibratory bowl for housings, automatic terminal feeding, automatic solder wire & flux feeding |
JH-12 の特徴は、A 端の自由長が可変のワイヤを加工できることです。
「自由長尾部」とはどういう意味ですか?
標準的なワイヤー加工機では、ワイヤーの両端が同じ全長に切断されます。 JH-12 では、A エンド (錫メッキ端) の長さを独立して調整できます。ワイヤを供給して切断し、A 端を加工します。露出導体長は、ストリッピングの場合は 0.5 mm ~ 9 mm、錫メッキの場合は 0.5 mm ~ 9 mm まで自由に設定できます。
これがなぜ重要なのでしょうか?
多くの電子機器には、ワイヤー ハーネスからさまざまな距離に接続ポイントがあります。制御基板にはハーネスの入口点から 30mm の位置にはんだパッドがあり、別のコンポーネントは 50mm 離れている場合があります。 JH-12 は、A 端に正確に調整された自由長のワイヤを生成するため、手動によるトリミングや異なるワイヤ長のカスタム注文が不要になります。
アプリケーション例:
冷蔵庫の制御ボードハーネスには8本のワイヤが必要です
4 本のワイヤを 1 つの領域にはんだ付けするには、A 端に 40mm の自由長が必要です
4 本のワイヤを別の領域にはんだ付けするには、A 端に 60 mm の自由長が必要です
JH-12 は、異なる自由長で 8 本のワイヤすべてを順番に自動的に処理します。
| Inspection Type | Description | Standard/Optional |
|---|---|---|
| Wire presence | Detects missing wire before processing | ✓ Standard |
| Knot detection | Prevents wire tangling and jams | ✓ Standard |
| Terminal presence | Verifies terminal is loaded before crimping | ✓ Standard |
| Housing presence | Confirms housing is available before insertion | ✓ Standard |
| Air pressure monitoring | Alerts on low or unstable air supply | ✓ Standard |
| Motor status | Real-time servo and stepper motor monitoring | ✓ Standard |
| CCD vision | Wire sequence, strip quality, terminal appearance, insertion depth | ◯ Optional |
| Pressure monitoring | Real-time crimp force analysis | ◯ Optional |
不適切なレート管理:
CCD ビジョンが欠陥を検出すると、アセンブリは拒否されます
挿入に失敗した場合、完成したアセンブリはNGビンに振り分けられます
不良率がユーザー定義のしきい値を超えると、機械が停止し、オペレーターに警告します。
| Category | Component | Brand |
|---|---|---|
| HMI | 10" touchscreen | Xiankong |
| Control | Control board | JUHAI custom |
| Control | Motion control card | JUHAI custom |
| Control | Industrial PC | JUHAI custom |
| Servo | Motors & drives | Inovance |
| Stepper | Motors & drives | Leisai |
| Pneumatics | Solenoid valves | Inovance |
| Pneumatics | Cylinders & fittings | Airtac |
| Motion | Ball screws | Hiwin / TBI |
| Motion | Linear guides | Hiwin |
| Motion | Timing belts | Samsung / Fulong |
| Bearings | Bearing components | Yiheda / NSK |
| Couplings | Couplings | Yiheda |
| Sensors | Proximity/photoelectric | Schneider / Panasonic |
| Pressure sensor | Air pressure | Airtac |
| Vision (optional) | Camera | Hikvision 6MP color |
| Vision (optional) | Lens | OPT |
| Electrical | Breaker, contactor | Chint |
| Electrical | Temperature controller | Omron |
| Electrical | Power supply | Mean Well |
| Indicator | 3-color light, buzzer | Taibang |
| Feeder | Vibratory bowl | JUHAI custom |
カスタム ブランド選択のサポート – サーボ、空気圧、センサー、ビジョン システムなどの好みのブランドを指定します。
| Industry | Typical Application | Why JH-12 |
|---|---|---|
| Home Appliances | Control board harnesses – wires soldered to PCB at one end, plugged into connector at the other | Free length tail accommodates varying distances on PCB. Tinning ensures reliable solder joint. |
| Industrial Control | PLC connection cables – tinned ends for terminal blocks, crimped ends for sensors | AWG#30-#20 covers most industrial signal wires. Free length tail matches different cabinet layouts. |
| Consumer Electronics | Internal device harnesses – power and signal connections between modules | Compact design. Flexible free length for tight internal spaces. |
| Medical Devices | Low-voltage signal harnesses – soldered connections on one end | Precision tinning and stripping for fine-gauge wires. CCD inspection ensures quality. |
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.